*حشرات به دو صورت به کلم خسارت می زنند: بعضی از آن ها به وسیله ی مکیدن شیره های گیاهی باعث از بین رفتن و صدمه زدن به بوته های کلم می گردند. شته سیاه کلم و انواع دیگر شته های کلم، که کلم را مورد حمله قرار می دهند، نمونه های بارزی از این دسته می باشند.

دسته دوم حشراتی هستند که برگ های کلم را جویده و از آن تغذیه می کنند. از مهم ترین حشراتی که جزء این دسته به حساب می آیند، می توان شب پره زمستانی کلم، کرم سفید کلم یا سفیده بزرگ کلم، پروانه سفید کلم، لارو کلم، کرم حشره کلم، مگس ریشه کلم، لارو ریشه کلم، بید کلم، شب پروه کلم، و تریپس را نام برد.

جهت دانلود فایل کامل آفات کلم اینجا را کلیک کنید.

 

*از جمله آفات مهم یونجه میتوان به سرخرطومی و شته یونجه اشاره کرد. جهت دانلود فایل کامل آفات یونجه اینجا را کلیک کنید.

 

*پیاز به عنوان محصولی مهم در سبد غذایی آفات و بیماری‌های زیادی دارد. برای جلوگیری از خسارات سنگین شناسایی و مبارزه به موقع با آنها برای کشاورزان تولید کننده پیاز بسیار مهم است. جهت دانلود فایل کامل آفات پیاز اینجا را کلیک کنید.

 

*از جمله آفات مهم سیب زمینی میتوان به کرم مفتولی، کرم طوقه بر(آگروتیس)، بید سیب زمینی و… اشاره کرد.

جهت دریافت فایل کامل آفات سیب زمینی اینجا کلیک کنید.

 

*درختان میوه هسته‌دار، شامل هلو، شلیل، زردآلو، بادام، آلبالو، گیلاس، آلو و گوجه هستند که در اکثر نقاط ایران کشت می‌شوند. آفات زیادی همه‌ساله خسارات فراوانی را به این درختان وارد می‌سازند و باعث کاهش عملکرد و کیفیت میوه‌های تولیدی می‌شوند. شته سبز هلو، مگس گیلاس، شپشک نخودی، کرم سرشاخه خوار هلو، سوسک سرشاخه خوار رزاسه، کرم سفید ریشه ازجمله آفاتی هستند که هرساله به این درختان خسارت زیادی وارد می‌کنند.

جهت دریافت فایل کامل  آفات درختان میوه اینجا را کلیک کنید.

  •  گندم عمده ترین محصول زراعی کشور است که مورد هجوم آفاتی از قبیل سن گندم قرار گرفته و خسارت زیادی میبیند. جهت دریافت فایل کامل آفات گندم و جو اینجا را کلیک کنید.

 

 

* از مهم ترین آفات گوجه فرنگی میتوان به پروانه مینوز گوجه فرنگی،کرم میوه گوجه فرنگی و کنه حنایی اشاره کرد.

جهت دانلود فایل کامل آفات گوجه فرنگی اینجا را کلیک کنید.